Marka Tescil ile Markaadi.com.tr alan adı alabilirsiniz

2019-02-21

Barkod Nedir?

Çeşitli boyutlarda dik çizgiler ve boşluk bölmelerinden oluşan ve girilen biliginin otomatikman aktarılmasını sağlayan bir yöntemdir. Barkod bilgisi olarak ürüne ait stok kod numarası, seri numarası, personel kodlaması gibi bilgiler girilebilir. Bu bilgiler her seferinde klavye ile girilmesi uzun ve meşakkatli bir işlem olabilir. Zaman kaybı işgücü kaybı gibi etkenler barkod sisteminin varlığını ortaya koymuştur.

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Ürüne özgü ve ürüne atanan numara bilgisayar sistemine girilir ve bilgisayarda tutulur. Sonrasında referans numarası kanalı ile bilgiye erişim sağlanmış olunur. Bir mağazada rafta bulunan bir üürüne ait barkod numarası ürünün fiyatı ve detayı hakkında bir bilgiyi içermemektedir.Ürünle ilgili fiayat ve diğer bilgileri bulunulan mağaza derlemektedir. 

Barkod Sembolleri 

Barkodun kendine ait bir terminolojisi ve kuralları bulunmaktadır. Barkodlar 0 ve 9 arasındaki rakamlar, alfabedeki karakterleri ve diğer karakterleri de içerebilriler.Şu an dünyada kullanılan birçok barkod alfabesi çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları sadece rakalmları kullanırken, harf veya sembolleri de kullanan sistemler veya her iksini de beraber kullanan sistemler de mevcuttur.
Uluslararası kullanılan sistemlerden EAN sistemi Türkiye’nin de kullandığı dahil olduğu bir sistemdir. Markate ve mağazalarda kullanılmaktadır bunun yanısıra ISBN ve ISSN numaralarında da kullanılmaya başlanacaktır.
13 karakterden oluşan il 3 rakam ülke kodunu gösterir mesela Türkiyenin Barkod Numarası 869’ dur. Ülke numarasından sonraki 4 rakam bölümü ise firmaya atanan numaradır. Firma kodundan sonra ise 5 karakter ise ürüne ait numarayı ifade etmektedir.
Dördüncü ve son kısım ise kontrol kodu dur. Kontrol kodu belirlenmiş bir formulasyon ile hesaplanan kontrol numarasıdır.


Sayfamızı Paylaşın