Marka Sorgulama İşlemi

2019-02-27

Marka hizmetlerin veya ürünlerin ayırt ediciliğini sağlayan veya diğer kurum yada kurumlardan ayrılmasını sağlayan her türlü işarete denilir. Marka tescil işleminin temeli kullanılan unsurun ayırt edici olmasıdır. Harfler, rakamlar, işaretler hatta isim ve soyisim dahi marka tescili ile korunabilmektedir. Kullanılacak markanın veya işaretin ürünün veya hizmetin bir unsuru olarak kullanılabilmesi ve tüm haklarının kullanan kişide olabilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde marka tescil koruma başvurusunun yapılmış olması ve bu hakkın kazanılmış olması gereklidir. Marka koruma süresi başvurunun yapılması anından itibaren 10 yıldır. Tescil başvuru süreci ise yaklaşık olarak 11-12 ay sürebilmektedir. Marka koruma süresi boyunca yani 10 yıl süre ile başka kurum veya kuruluş markayı izinsiz kullanamaz markayı elinde bulunduran isterse başkalarına bu hakkı kullandırabilir veya devredebilir.


Marka Tescil Süreci Ve Marka Sorgulama İşleminin Önemi;

Marka başvurusu yapıldıktan sonra Türk Marka ve Patent Kurumu uzmanları tarafından öncelikle başvuru marka olabilecek yapıda mıdır? ve daha önce yapılan bir başvuruya benzer özellikler taşıyor mu? diye araştırma yapar. Genelde marka başvurularının tescil ile sonuçlanmama durumları çoğunlukla önceden yapılan başvurular ile benzerlik işleminin doğru yapılamamasıdan kaynaklandığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Marka uzmanının yaptığı araştırma ile eğer başvuru kısmen veya tamamen reddedilmesi durumunda gerekçe ile itiraz hakkı vardır. Tabi burada dikkat edilemsi gereken nokta itiraza haklı bir gerekçemizin olması durumudur. Hiçbir firma yada kişi böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemez tabiki, bu durum bazen kuruluşa maddi manevi zararlar verebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için marka sorgulama işleminin uzman bir firma marka vekili ve özel program veritabanı ile mümkündür. Marka sorgulama işlemini Türk Marka ve Patent Kurumu web sitesi aracılığı ile yapabileceğiniz gibi resmi vekil Ankara Patent A.Ş.' miz web sitesi ile de yapabilirsiniz. Ankara Patent A.Ş.' miz uzun yılların birikimi ile oluşturduğu kendisine ait yazılım ve veritabanı ile marka sorgulama işlemini siz değerli müşterilerine de açmış bulunmaktadır. Marka veritabanı belirli bir kod yapısı ile sorgulamayı marka karar kriterlerine uygun bir şekilde yapmaktadır.

Türk Marka ve Patent Kurumu arama ekranında yapacağınız marka araştırması sizleri yanıltabilir çünkü arama sorguları yüzeysel olarak dışarıya açıktır. Bunun sebebi ise arama sorgularının server sistemini yormasından kaynaklanır. Fakat Ankara Patent yaptığı yatırım ile buna uygun server altyapısıyla tam bir arama kriterini sizere sunar ve raporlamasını da yapabilirsiniz.
 


Sayfamızı Paylaşın