Com.tr İçin Marka Tescili Yapılması

2018-06-24
Ülkemizde .tr uzantılı alan ismine sahip olabilmek için tüzel kişiliği bulunanlar için, ya firma unvanı alan ismi yer almalı veya alınacak olan ismi ile ilgili marka tescil yer almalıdır. İnternet alan ismi .com uzantısı uluslararasıdır ve herkes tarafından alınabilir. Ülkelere arz edilen veya yalnız firmalara ve marka sahiplerine yada özel kişiye sunulan alan adları ticari hayatta büyük öneme sahiptir. 
 
.com alan isimlerinden başka .com.tr alan adları da oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca güven teşkil eder ve prestije sahiptir. .com.tr’e sahip olabilmek için ODTÜ’nün ilgili departmanına çeşitli belgeler arz etmek zorundasınız. .com.tr’yi Ticaret Sicil kaydınızla, yani firma isminizle sahip olabileceğiniz gibi marka patent belgenizle de müracaat belgenizle bile sahip olabilirsiniz. .com.tr’nin yalnızca Türkiye’ye açık olması ve sahip olunmasının bir takım belgelere ihtiyaç duyulması nedeniyle talep ettiğiniz adı bulabilme daha basittir. Fakat .com ismine de sahip olmakta yararınıza olacaktır. Genellikle ikisi insanlar  tarafından birbirleri ile karıştırılıyor.  
 
Web ticareti (e-ticaret ile) proje yapacaksanız .com ismi daha uygundur. .com.tr ismi ise şirketinizin kurumsal sayfalarına daha uygundur. Bazı firmalar ise ülkeler arası işlerine .com, yerel işlerine .com.tr ismini kullanır.
 
Com.tr İçin Marka Tescili Yapılması
    
Sahip olmak istediğiniz alan ismi firma unvanınızda yer almıyorsa yeni bir marka tescil müracaatı yapmalısınız. Alan ismine sahip olabilmek için firmanıza ait faaliyet belgesi yada sicil gazetesi ile alan isminizi belirten alan ismi tahsis formunun Odtü’ye iletilmesi yeterlidir. Ancak tr alan ismine sahip olabilmek adına bir marka tescile gereksinim duyacaksınız. Bu nedenle firmanıza bu alan ismi ile birebir uyan Odtü’nün sisteminde uygun bir marka müracaatı gerçekleştirmelisiniz. Alan ismi için gerçekleşecek marka müracaatı, Odtü alan ismi sistemine en uygun şekilde gerçekleşmelidir. Aksi durumda markası kabul edilmeyen alan ismi alınsa dahi tehlikeli bir durumda söz konusu olacaktır. Bu nedenle marka müracaatının ön incelemesi, işinde deneyimli ve yeterli tecrübeye sahip kurumlardan biri olarak ANKARA PATENT firmamızca kurallara göre yapılmaktadır. 
 
ANKARA PATENT firmamız uzun yıllar bu sistemin içerisinde aktif olarak yer alarak Odtü’nün alan isim kurallarını tümünü ayrıntılı şekilde bilmekteyiz ve arzu edilen alan ismine en uygun müracaatı gerçekleştirmekteyiz. Com.tr alan isimleri sadece marka müracaatı yapılmasının ardından yada firma unvanına tahsis edilebilir.
 
.com.tr sahibi olurken ilk gelenin olur ilkesinden dolayı markanızı başka bir  kategoride tescil eden başka şahıs bu uzantıya sahip olabilir. Hızlı davranın .com.tr adresini marka müracaatı gerçekleştirirken almaya çalışın.

Sayfamızı Paylaşın